Wat nu als het kabinet was gevallen (over Uruzgan, het ontslagrecht, topinkomens, Irak of het Europees Referendum) en de net afgelopen verkiezing van politicus van het jaar zijn een weergave van de uitslag: Hoe zou het politieke landschap er dan uitzien? Een hypothetisch krantenbericht
"SGP vertienvoudigt haar zetels.
SP grote verliezer. Van der Vlies zinspeelt op afschaffing vrouwenkiesrecht. Senator Holdijk beoogt informateur.
Van onze verslaggever
De verkiezingen van 2007 hebben, opnieuw, grote veranderingen in het parlement veroorzaakt. De SGP gaat van 3 naar 29. Het CDA valt van 41 naar 26. De PVV en TON krijgt respectievelijk 21 en 13 zetels. De SP valt van 25 naar 7. De CU wint 7 zetels en komt uit op 13. De PvdA (16) en de VVD (15) verliezen aanzienlijk maar minder dan de SP. D66 wint een zetels en komt uit op 4. GL verliest 3 zetels (nu 4) en voor PvdD blijft alleen Thieme in het parlement.
Van der Vlies in een drukke Urker visafslag, waar de SGP haar uitslagenavond had: "De SGP is overweldigd door de steun die zij uit het land heeft gekregen: uit alle hoeken van het land, jong en oud, vrouwen en mannen. Hartverwarmend. De SGP is de grootste partij van het land geworden! Eén ding mogen we daarbij niet vergeten. Het gaat niet om de SGP
zelf. Het gaat om onze boodschap. De kern daarvan is dat een land goed
af is, als de regering haar beleid afstemt op het Woord van God. En een
land is pas écht goed af als iedereen op dat welmenende Woord af zou
stemmen. Die heldere Boodschap wil de SGP blijven uitdragen in de kabinetsformatie en daarom: afschaffing van het homo-huwelijk, euthanasie, abortus en een centrale rol voor het gezin als bouwsteen van de samenleving in sociaal-economische, sociaal-culturele en politieke zin." Volgers van de SGP zien dat laatste als een pleidooi voor de invoering van het kiesrecht voor gezinshoofden. Op een directe vraag of de SGP het vrouwenkiesrecht wil afschaffen, zei Van der Vlies: "Wij leggen onze eisen neer aan de formatietafel niet via de media. Dat is de politiek waar de SGP voorstaat." Waarschijnlijk wordt SGP-fractievoorzitter in de Eerste Kamer Holdijk informateur, zo stellen wel geinformeerde bronnen.
Voor het CDA, dat van 41 naar 26 is gevallen, valt de uitslag zwaar. Demissionair Premier en CDA-lijsttrekker Balkenende: "Het is een slechte avond geweest voor het CDA, maar we houden de moed erin! Wat we in zetels hebben verloren kunnen we in de formatie winnen. Het CDA neemt een spilpositie in, als tweede partij van het land tussen het orthodox-christelijke blok en haar coalitiepartners van linker of rechterzijde. Het CDA wil een stabiele regering vormen met stabiele partijen. Een regering die opkomt voor zekerheid, welvaart en respect voor Nederlandse waarden als religieuze tolerantie, vrouwenemancipatie en democratie." Jack de Vries, campagneleider van het CDA licht toe waarom Balkenende niet spreekt over aftreden, terwijl in de wandelgangen hier wel over gespeculeerd wordt: "In deze woelige tijden hebben mensen behoefte aan zekerheid en stabiliteit, daar staat Balkenende voor. De SGP zegt een conservatieve partij te zijn maar streeft naar te veel veranderen. Wij willen dingen graag laten zoals ze zijn. Daarnaast we zijn nog steeds de tweede partij van het land en hebben minder verloren dan andere partijen."
PVV-leider Wilders spreekt een volksmenigte toe tijdens zijn ‘overwinningstournee’: "Eindelijk is dit land verlost van die linkse clubs, eindelijk is dit land verlost van de verstikkende elite. Nederland heeft gekozen voor een Nederland op basis van traditionele joods-christelijke waarden, zonder invloed van de Islam. Wij staan open voor samenwerking met alle partijen die onze Joods-Christelijke waarden delen en die op willen komen voor minder belasting en minder Islam." Op de vraag of hij een terugdraaing van het vrouwenkiesrecht zou steunen zegt Wilders: "Dat is nou juist wat die Marokaanse straatterroristen willen! Onze rechtsstaat vernietigen en vrouw achter slot en grendel."
Met 17 zetels minder komt de PvdA terug in de Tweede Kamer. Achmed Aboutaleb die meer voorkeursstemmen heeft gehaald dan Wouter Bos en waarschijnlijk tot nieuwe fractievoorzitter wordt benoemd: "De PvdA heeft verloren maar wij blijven opkomen voor een sterk, sociaal en tolerant Nederland, waar ruimte is voor zowel migranten en voor vrouwen als mannen en autochtonen." Albayrak, nummer twee op de lijst, zegt: "Ik verwacht dat wij onze verkiezingsbeloften beter waar kunnen maken in de oppositie dan in een kabinet met Wilders of Van der Vlies. Wij staan wel voor alles open. De bal ligt bij de SGP."
De VVD verliest zeven zetels. Mark Rutte die minder voorkeursstemmen had dan Kamp, blijft pal staan voor links-liberale waarden: "In 2003 weigerde we een regering te vormen met SGP, CU en CDA. Toen omdat wij pal blijven staan voor de positie van vrouwen. Onze inzichten over vrouwenemancipatie zijn niet veranderd. Voor de VVD blijft de scheiding van kerk en staat staan. Wij staan voor de vorming van een seculiere regering van SP tot PVV." Kamp, die nu al wordt genoemd als opvolger van Rutte neemt een ander standpunt in: "De VVD moet een rechtse regering vormen met SGP, CDA en CU, anders heeft de partij geen toekomst perspectief meer. In zo’n kabinet kunnen wij sociaal-economisch veel voor elkaar krijgen. Ik zie niets in een grote seculiere coalitie."
De ChristenUnie die veel minder won dan haar gereformeerde collega’s: "Wij feliciteren in de eerste plaats de SGP, die met een helder christelijk geluid de eerste positie heeft veroverd. Wij bidden voor wijsheid voor Van der Vlies en zeggen nu al: in ieder kabinet met de SGP wil de ChristenUnie mee werken." Achter de schermen spreekt Slob over de mogelijk van een SGP-CU minderheidsregering: "Dat is voor ons de ideale combinatie: niet links, niet rechts maar helder christelijk."
Verdonk, die minder zetels kreeg dan Wilders: "Ik ben vandaag echt Trots op Nederland: 13 zetels. We gaan niet links, niet rechts maar recht door zee de formatie in, gericht op een Nederlands programma dat staat voor Nederlandse waarden en het opneemt voor Nederlanders." Analisten van TON denken dat Verdonk in bijna ieder kabinet zal stappen. Kay van der Linden: "Zij wordt vice-premier van Nederland. Let u maar op!"
De grootste verliezer is de SP. Jan Marijnissen in een bijna lege Osse feesthallen: "Ik blijf leider van de SP al zit ik op de laatste zetel van de SP: wij zijn groot geworden door mij." Iedere coalitie sluit hij op dit moment uit: Ik stap alleen in een echte linkse regering dat is op dit moment uitgesloten." Een opvallende verwijzing kwam uit zijn speech in de Osse feesthallen: "Zoals Mao al zei: Alle reactionairen zijn papieren tijgers. Zij zien er angst aan jagend uit, maar zij is machteloos. Op de lange termijn zijn het niet de reactionairen maar het volk die de macht hebben. Volgende keer winnen wij weer, met de steun van het volk!" Van Bommel en Van Velzen die de linkerflank van de partij vormen beraden zich op hun positie. In een gezamelijk persbericht stellen zij: "De SP is vandaag gestorven, we moeten naar een nieuwe manier op zoek om de strijd aan te gaan tegen het reactionaire spook. Wij kiezen voor een buitenparlementaire strijd."
Opvallend goed deed Alexander Pechtold’s D66 het: "Nederland heeft D66 vertrouwen gegeven, vertrouwen in een vrijzinnig, vooruitstrevend, toekomstgericht geluid, dat open voor de wereld is. D66 wil deze uitdaging uitgaan en staat open voor regeringsdeelname." Op de vraag van GL-leider Halsema tijdens het debat op de verkiezingsnacht of hij "zijn ogen niet gesloten hield voor de rechtse, conservatieve onderstroom die dit land verovert" zei Pechtold: "GroenLinks weigert iedere kans voor regeringsdeelname, dat hebben we al gezien: D66 ziet een kans om met de SGP en/of de PVV te komen tot een aantal belangwekkende hervormingen, waar het de waterstaat betreft en de belasting op kermissen. Maar wij beseffen
ons dat we niet iedere slag van de formatie kunnen winnen, het vrouwenkiesrecht is al jarenlang geen D66 prioriteit meer geweest."
GroenLinks leider Halsema zelf: "Nederland heeft gekozen voor een nieuwe koers, een koers weg van GroenLinkse idealen als diversiteit en democratie. GroenLinks ziet een rol in de oppositie als wegbereider voor linkse en progressieve samenwerking. Progressief links kan en mag niet meer verdeeld zijn." Op de vraag of zij afstevend op een fusie met SP, PvdA en D66 zei zij: "Gezien de huidige politieke omstandigheden heeft het geen zin meer om te strijden voor het voortbestaan van partijtjes met 4 of 7 zetels. GroenLinks wil haar politieke idealen bereiken, onze partij is daar slechts een middel voor."
Dierenleider Thieme: "Dit is een overwinning geweest voor de landbouwlobby en voor de bio-industrie. De SGP stemt consequent tegen alle voorstellen om schepselen Gods beter te beschermen. Wij zien het als onze goddelijke opdracht om juist rentmeester te zijn van Gods schepping." Thieme bevestigd dat de partij in het huidige klimaat een nieuwe koers gaat varen: "Een groen-christelijk koers, gericht op waarden als naastenliefde en rentmeesterschap. Wij willen over vier jaar de strijd aan met CU en SGP over die christelijke kiezer die wel staat voor dierenwelzijn en milieu: die Partij kiest voor Gods Schepping."
De formatie zal moeilijk worden omdat alleen vier partijen coalities mogelijk zijn: de meest waarschijnlijke combinaties zijn Christelijk-Fortuynistisch SGP/PVV/CU/TON (76 zetels) met een conservatief rechts programma. SGP/CDA/PvdA/CU (84 zetels) met een christelijk-centrum programma of SGP/CDA/VVD/CU (83 zetels) met een christelijk-centrum-rechts programma. De seculiere coalitie zoals Rutte die voor zich ziet zou 80 zetels halen, uit 7 partijen bestaan van SP tot PVV."
De wiskunde achter de uitslag is hier
te vinden.