Toen ik gisteren schreef over de uitslag van de Europese verkiezingen in Nederland kreeg een interessante reactie van "Eurocraat". Hij stelde dat het onwaarschijnlijk was dat er een Europese Groene fractie in het Europees Parlement zou komen. De uitslag voor de groene partijen in Europa (en met name Duitsland) zal volgens hem zo tegen vallen dat een Europese fractie niet mogelijk zou zijn. Een boude voorspelling die ik dus moest na rekenen. Je moet om een Europese fractie te vormen ten minste 25 zetels in het EP hebben uit zeven landen. Zouden de groenen dat kunnen halen?
Een negatieve ontwikkeling is dat het Europees Parlement wordt verkleind: van 802 leden naar 738 leden. Dat is uiteraard
slecht voor kleine partijen en in het bijzonder voor kleine partijen
die sterk zijn in kleinere landen (omdat daar de kiesdrempel al zo hoog
is). Groenen behoren tot deze groep.
Om een voorspelling te doen van de uitslag moet je een beeld krijgen van alle Europese kiezers. Ik heb mij hiervoor gebaseerd op de laatste verkiezingsuitslagen en waar mogelijk op recente peilingen (voor 16 van de 26 heb ik een recente peiling kunnen vinden). Ik heb me, om het simpel te houden, niets aan getrokken van partijen die alleen op Europees vlak mee doen (zoals de Juni bewegingen van Denenmarken en Zweden) of dat bepaalde partijen het beter doen bij Europese verkiezingen dan anderen of dat regeringspartijen bijna altijd worden afgestraft in deze verkiezingen. Ook heb ik geen rekening gehouden met eigenaardigheden van kiesstelsels. Het is dus een schatting met allerlei mitsen en maren.
- De centrum-rechtse Europese Volkspartij-Europese Democraten (EPP-ED) zou 311 zetels winnen. Dat zijn er nu 284 (+27). Van deze brede groep van conservatieve en Christen-democratische partijen is het CDA lid.
- De centrum-linkse Partij van Europese Socialisten (PES) zou 227 zetels winnen. Dat zijn er nu 198 (+29). Van deze groep van grote sociaal-democratische partijen is de PvdA lid.
- De centristische Alliantie van Liberalen en Democraten (ALDE) zou 79 zetels winnen. Dat zijn er nu 103 (-24). Van deze groep van liberalen en democraten zijn de VVD en D66 lid.
- De linkse Verenigd Europees Links/Noordelijk GroenLinks (UEl/NGL) zou 38 zetels winnen. Dat zijn er nu 41 (-3). Van deze euroskeptische groep van communisten en socialisten is de SP lid.
- De linkse Europese Groenen/Europese Vrije Alliantie (EG/EFA) zou 30 zetels winnen. Dat zijn er nu 42 (-12). Van deze groep van groenen en een beperkt aantal regionalisten is GroenLinks lid.
- De rechtse Unie voor een Europa van Naties (UEN) zou 24 zetels winnen. Dat zijn er nu 41 (-17). Van deze rechtse Euroskeptische groep zijn er geen Nederlanders lid maar denk aan partijen als Trots op Nederland.
- De centristische Onafhankelijkheid/Democratie group (I/D) zou slechts 3 zetels winnen. Dat zijn er nu 44 (-41). Van deze brede groep van Euroskeptische partij is de CU/SGP lid.
- Dan blijven er 26 leden zonder lidmaatschap van een Europese fractie of partij over. 20 hiervan behoren tot extreem rechts (denk PVV): dat zijn er net te weinig over een nieuwe extreem-rechtse fractie te vormen. Nu zijn er 32 leden zonder binding met een Europese fractie (-6).
De uitslag zal natuurlijk niet 100% overeen komen, omdat kiezers meer geneigd zullen zijn om met hun hart in plaats van hun hoofd te stemmen en meer zullen stemmen op Euroskeptische, oppositie- en protestpartijen. Dat betekent dat de uitslag voor de EPP en PES waarschijnlijk (veel) te hoog is. En voor de UEL/NGL, UEN, extreem rechts en de ID (veel) te laag. De EGP/EFA en de ALDE zouden het ook (iets) beter kunnen doen.
30 zou dus genoeg zijn voor een zij het verkleinde Groene groep. Je kan hier echter wel een aantal opmerkingen bij plaatsen. Als je kijkt naar verkiezingsuitslagen ipv peilingen halen de groenen net te weinig zetels (24). Maar zoals ik al schreef doen Groenen het vaak best goed in Europese verkiezingen: zo maken de Groenen van Engeland en Wales geen kans om in het House of Commons te komen, maar hebben ze wel twee zetels in het Europese Parlement. Bij de Luxemburgse groenen kan je dit helemaal goed zien: hier worden Europese en landelijke verkiezingen op het zelfde moment gehouden en doen de groenen het zo’n 5% beter in Europa dan voor de Kamer van Afgevaardigden.
Maar natuurlijk blijft een terugval -zeker zo’n grote- een zorgwekkend toekomstbeeld. Nog een reden om ons sterk in te zetten voor die tweede GroenLinkse zetel.